Ocieplenie starego domu pianką PUR — skuteczna termomodernizacja budynku

Ocieplenie starego domu pianką PUR to skuteczny sposób na to, by zapewnić komfort termiczny i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Znaczne straty ciepła to największa bolączka starszych budynków, które powstały w przestarzałych technologiach — brak solidnego ocieplenia i mostki termiczne powodują, że płacimy niebotyczne rachunki w sezonie grzewczym. Można to jednak w prosty sposób zmienić — wystarczy zdecydować się na ogrzewanie starego domu pianką PUR.

fot. pixabaycom | cc0

Ocieplenie starego domu — dlaczego warto zdecydować się na termomernizację?

Największy problem starszych budynków to wysoki współczynnik przenikania ciepła, który niekiedy wynosi nawet 1,5 kW/m2. Zdolność termoizolacji jest więc znikoma, co skutkuje przenikaniem dużych ilości zimna, ale i ciepła w letnich miesiącach, zmniejszając znacznie komfort zamieszkiwania takiego budynku. Niestety w niektórych domach starego typu czasem w ogóle nie stosowano termoizolacji. Do termomodernizacji idealnie nadaje się piana poliuretanowa, którą można z powodzeniem stosować w starszych budynkach. Powoduje, że mostki termiczne znikają raz na zawsze, a dodatkowo wzmacnia konstrukcje.

Ocieplenie starego domu pianką PUR — jakie korzyści płyną z termomodernizacji?

Ocieplenie starego domu pianką PUR sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Zimą izolacja pianą PUR uchroni budynek przed utratami ciepła, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem się. To bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie, ale także za prąd, ponieważ nie będzie trzeba nadmiernie ochładzać pomieszczeń, w których zachowana jest przez cały rok jednostajna temperatura. Kolejna zaleta ocieplenia starego domu pianką to prostota i szybkość montażu. Pianę PUR aplikuje się metodą natrysku, używając urządzeń, takich jak maszyny natryskowe do piany PUR. Maszyny natryskowe, wyposażone są w specjalne pistolety do natrysku. Dzięki temu izolacja jest niezwykle precyzyjna i szczelna. Trafia nawet w najmniejsze szczeliny. Piana natychmiastowo zwiększa swoją objętość, spełniając od razu po natrysku swoje funkcje. Ocieplenie pianą PUR trwa o wiele krócej niż izolacja innymi materiałami. Przeważnie jest to zaledwie kilka godzin. Co więcej, ocieplenie pianą PUR w starym domu, możemy wykonać praktycznie na każdym elemencie budynku. Nawet najbardziej skomplikowana konstrukcja dachu nie jest przeszkodą do wykonania termoizolacji. Z wykorzystaniem piany PUR wykonuje się także pianowanie poddaszy, izolację ścian trójwarstwowych, fundamentów, czy stropów, piwnic i posadzek.